arnis.wroclaw@gmail.com
Andrzej Lewandowski
lewandowski.andrzej@gmail.com
tel. 603-672-236
Tomasz Duda
tomasz.duda13@gmail.com
tel. 509-451-508
Modern Arnis
Częstochowa
Fenix School
Dos Cortes
Akademia Filipińskich
Sztuk Walki
Bagong Katipunan
World Modern Arnis
IPMAF Kombatan
Balintawak Style
Nicelstick Eskrima Club
Arnis u swych początków było sztuką walki typowo rodową i szlachecką przeznaczoną dla nielicznych i przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Około 1500 roku, Arnis nazywane wówczas Pangamut, zostało skutecznie użyte przez tamtejszych tubylców przeciw hiszpańskiemu najeźdźcy, a później około 1900 r. przeciw Amerykanom. W tym czasie walczono maczetami, nożami i kijami.
Hiszpański okupant rozpoznał niebezpieczeństwo grożące mu ze strony sztuk walki i już w 1596r. rozpoczął ograniczać naukę Arnis, by w 1764r. wprowadzić całkowity zakaz jego uprawiania. Oficjalnym uzasadnieniem była teza, że Filipińczycy tylko trenowali i przestali uprawiać swoje pola. Można przypuszczać, że Hiszpanie dostrzegli grożące im niebezpieczeństwo i w każdym Filipińczyku widzieli wytrenowanego bojownika z mieczem. Arnis trenowano dalej w ukryciu, a techniki walki ukryto w ruchach tanecznych. Tańce te nazywają się m.in. Moro-Moro, Sayaw lub Sunuiog. Po zakończonej okupacji Filipińczycy zrzucili taneczną otoczkę by dalej nauczać prawdziwej walki.
Przez wieki Arnis było nieznaną na świecie plemienną sztuką walki. W połowie XX wieku Remy Prsas, a później jego bracia Ernesto oraz Roberto postanowili przedstawić światu sztukę walki swego rodu. Po dokładnym usystematyzowaniu sposobu nauczania i wplecieniu technik z innych znanych przez nich sztuk walk powstały obecnie znane na świecie:
Modern Arnis - Grand Mastera Remiego Presasa
Modern Arnis Mano-Mano KOMBATAN - Grand Mastera Ernesto Presasa
Hinigaran Arnis de Mano - Grand Mastera Roberto Presasa